maijs – septembris
Maršruta karte
Apraksts
4 dienas
Sigulda, Krimulda, Turaida, Ragana, Bīriņu pils, Igates pils, Limbaži, Dikļi, Valmiera, Cēsis, Ungurmuiža, Straupe, Līgatnes pārceltuve, Augšlīgatne, Līgatne
213 km
Marķēts ir Valmieras – Cēsu posms (oranžas svītras uz kokiem vai oranžas koka norādes ar divriteņa simbolu).
auto vai velosipēds
Maršruts iepazīstina ar Latvijas iespaidīgākajām viduslaiku pilīm vai to drupām un izcilām 18.-19. gs. celtām muižām. Ungurmuižas kungu māja ir vienīgā Latvijā līdz mūsdienām saglabājusies 18. gs. sākumā celtā koka pils. Cēsīs atrodas vienas no iespaidīgākajām viduslaiku pilsdrupām. Savukārt no Turaidas pils torņa paveras lieliska ponorāma pāri Gaujas senlejai. Apmēram puse no maršruta ietilpst Gaujas nacionālā parka teritorijā. Pārcelšanās pāri Gaujai notiek ar vienīgo senlaicīgo Baltijas upju pārceltuvi, kas joprojām darbojas ar pašas upes straumes radīto spēku. Vairākās muižās un pilīs iespējams pārnakšņot un atpūsties.
Apskates objekti
Sigulda
Viens no populārākajiem Latvijas tūrisma galamērķiem. Apskates objekti: Siguldas muižas komplekss, 13. gs. sākumā Zobenbrāļu ordeņa celtās Siguldas pilsdrupas, gleznotāju kalns ar leģendāro skatu uz Gaujas senleju, Pēterupītes grava ar aktīvu gājienu pa Gaujas pietekas dziļo gravu, vienīgais Baltijā gaisa trosu ceļš ar fantastisku skatu uz vareno Gaujas senleju, Siguldas kalnu velotūrisma maršruts.
Krimulda
Reta pērle Siguldas dārgumu krājumā. Apskates objekti: Krimuldas pils drupas, serpentīna ceļš (nesen tapis objekts, pa kuru no Krimuldas puses var nokāpt Gaujas senlejā), Latvijas populārākā un teiksmām par Turaidas Rozi apvītā Gūtmaņa ala.
Turaida
Sena Gaujas līvu zeme. Apskates objekti: Turaidas muzejrezervāts ar iespaidīgo Turaidas pili, muzeju, no koka celto Turaidas luterāņu baznīcu, Turaidas Rozes kapu, Dainu kalnu un Turaidas muižas kompleksu.
Bīriņu pils
Tās kultūrvēsturiskajā ansamblī ietilpst plašs 19. gs. parks un mežaparks ar svešzemju sugu stādījumiem, mākslīgi veidots Bīriņu ezers, kapenes, ūdensdzirnavas, pārvaldnieka māja, zirgu staļļi un citas ēkas.
Igates pils
Igates muižas ansamblī ietilpst 19. gs. beigās veidots romantisks ainavu parks ar dīķiem un vairākas arhitektoniski vērtīgas saimniecības ēkas – klēts, stallis, alus brūzis un kūtis.
Limbaži
Pateicoties tradicionālajai zivju tirdzniecībai, Limbažus mēdz dēvēt par reņģu galvaspilsētu. Mūsdienās tā ir tipiska mazpilsēta, kas piesaista ar sakoptību un provincei raksturīgo rāmo dzīves ritmu. Apskates objekti: Limbažu vēsturiskais centrs, novada muzejs, lībiešu pilskalns -- Ķezberkalns, pilsdrupas, Sv. Jāņa luterāņu baznīca, Vecais Rātsnams ar saglabātiem unikāliem sienu gleznojumiem un Baumaņu Kārļa (Vecpilsētas) laukums.
Dikļi
Apdzīvota vieta ar vairākiem izteiktiem apskates objektiem: izteiksmīga neobaroka stila Dikļu muižas pils ar mansarda jumtu, neobaroka stila Dikļu pils ar 20 grezniem kamīniem, Dikļu luterāņu baznīca.
Valmiera
Vidzemes ekonomiskais un izglītības centrs. Apskates objekti: vēsturiskais centrs ar pilsdrupām un unikālo Rīgas aizsargmūra fragmentu, Sv. Sīmaņa luterāņu baznīca, Valmieras novadpētniecības muzejs, Valmiermuižas alus un tā degustācija Valmiermuižā.
Cēsis
Kas nav zaudējušas savu viduslaiku garu. Apskates objekti: Cēsu pilsdrupas, pils parks, kurā atrodas Riekstu kalns, Cēsu Jaunā pils ar Vēstures un mākslas muzeja ekspozīciju un lielisku skatu torni, Sv. Jāņa luterāņu baznīca, „Laika vecis” – tēlnieka Matiasa Jansona skulptūra, Rožu laukums, Vienības laukums un Uzvaras piemineklis un Cīrulīšu dabas takas – lieliska iespēja izlocīt kājas un iepazīt Gaujas senlejas veidošanās vēsturi.
Ungurmuiža
18. gs. celtais muižas komplekss un vienīgā tik labi saglabātā koka pils Latvijā.
Līgatne
Unikāla ar daudziem brīnumiem un industriālā mantojuma pieminekļiem. Apskates objekti: Vienkoču parks, Līgatnes papīrfabrika, Līgatnes dabas takas – lieliska iespēja vērot Latvijas dzīvniekus apstākļos, kas pietuvināti dabiskiem, Līgatnes pārceltuve – vienīgā Latvijas pārceltuve, kas darbojas ar pašas upes spēku, pazemes bunkuri Skaļupēs – unikāls militārā mantojuma objekts.
Maršrutos izmantotie apraksti, foto un kartes ir veidoti sadarbībā ar tūrisma asociāciju Lauku ceļotājs (oriģinālie Lauku ceļotāja maršruti lejupielādējami elektroniski www.tures.celotajs.lv)