Maršruti

Pa Abavas senleju

1:apceloLatviju:auto

Maršruta karte

Pa Abavas senleju
Palielināt karti Drukāt maršrutu

Apraksts

Laiks:

maijs – oktobris

Attālums no Rīgas:

110 km

Pieturas punkti:

Sabile, Veģi, Renda, Valgale, Sabile, Matkule, Pūces, Kalnmuiža, Aizdzire, Valdeģi, Kanadava

Garums:

100 km

Aptuvenais ilgums:

1-2 dienas

Transporta veids:

auto

Piezīmes:

Abavas kreisajā krastā ceļi pārsvarā ir ar grants segumu. To atsevišķi posmi var būt sliktas kvalitātes.

Maršruts ved gar Abavas senlejas abiem krastiem, kas izsenis sava skaistuma dēļ saukti par Kurzemes Šveici. Abavas senlejai raksturīgi ne tikai dabas pieminekļi – avoti, ūdenskritumi, iežu atsegumi, dižakmeņi, bet arī kultūras pieminekļi – pilskalni, baznīcas, senkapi, kulta vietas un mazpilsētas - Sabile un Kandava. Abavas senleja katrā gadalaikā būs atšķirīga. To vērts apmeklēt gan ievu un pieneņu laikā, gan vasaras karstumā, gan arī rudenī – zelta lapu laikā.

Apskates objekti

1

Sabiles vēsturiskais centrs

veidojies 15.-19.gs. Arhitektoniski interesantākās 19.gs. celtnes atrodas Talsu, Ventspils, Rīgas un Kuldīgas ielā.

2

Vīna kalns

Kurzemes hercogistes laikā pret dienvidiem vērstajā Abavas senlejas nogāzē atradās vīna dārzi. Vīnogulājus atsāka audzēt 1938. gadā pēc P. Gailīša ierosmes. Kopš 1999. gadā katru gadu jūlija 2. pusē Sabilē notiek Vīna svētki. Sabiles ģerbonī ir vīnogu ķekars.

3

Sabiles pilskalns

25 m augsto pilskalnu no divām pusēm norobežo gravas. 11.-17.gs. to apdzīvoja pārkuršotie lībieši, kas nodarbojās ar amatniecību.

4

Abavas rumba

Nedaudz vairāk par metru augsts vairākpakāpju ūdenskritums, kas krīt pāri dolomīta kāplēm. Viens no populārākajiem Abavas senlejas tūrisma objektiem.

5

Īvandes ūdenskritumi

Rendā uz nelielās Abavas kreisā krasta pietekas Īvandes 200 m attālumā viens no otra izveidojušies divi ūdenskritumi jeb rumbas. Lielākais ir apmēram 2m, mazākais aptuveni 1,4 m augsts. Upītes krastos redzami nelieli dolomītu atsegumi.

6

Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs

Abavas senlejas kreisā pamatkrasta nogāzē bijušo Firkspedvāles un Briņķpedvāles muižu ēku apkārtnē pēc tēlnieka O. Feldberga ierosmes 1992. gadā izveidots brīvdabas mākslas muzejs parks. Te var iepazīt laikmetīgās mākslas darbus, kā arī piedalīties mākslas simpozijos, radošajās darbnīcas un citos pasākumos.

7

Zviedru cepure

Sens pilskalns Abavas kreisā senkrasta nogāzē. Pēc sena nostāsta zviedru karavīri ar savām cepurēm to sabēruši virs sava ģenerāļa kapa. Tagad Zviedru cepures apkārtnē ziemā var braukt pa kalnu slēpošanas trasēm, bet vasarā – ar rodeļiem.

8

Pūces dzirnavas

Atrodas uz Imulas upes un celtas 19. gs. sākumā. Uz dzirnavu vārtu staba redzama tēlnieces D. Ezergailes veidota pūce. Pūces dzirnavās savulaik uzņēma pazīstamo latviešu mākslas filmu Likteņdzirnas.

9

Buses (Matkules) pilskalns

Viens no senās kuršu zemes Vanemas centriem. Tas ir ap 200 m garš un 30 m plats izteikts reljefa veidojums ar labi izteiktām terasēm. Arheoloģiskās izpētes atradumi liecina, ka pilskalnu kā apmetnes vietu izmantoja pirms 3000 gadiem un arī laikā no 10.-14. gs. Pilskalna apkārtnē paveras iespaidīgi Imulas ielejas skati.

10

Valdeķu muiža

Muižas dzīvojamā ēka celta 19. gs. Savulaik nolaisto muižu 1932. g. nopirka Latvijas preses karalis A. Benjamiņš. Mūsdienās muiža atkal pieder Benjamiņu dzimtai, un tajā iekārtota A. Benjamiņa privātās dzīves un ceļojumu fotoekspozīcija.

Maršrutos izmantotie apraksti, foto un kartes ir veidoti sadarbībā ar tūrisma asociāciju Lauku ceļotājs (oriģinālie Lauku ceļotāja maršruti lejupielādējami elektroniski www.tures.celotajs.lv)

  • Lauku ceļotājs
  • STatoil