aprīlis – oktobris
Maršruta karte
Apraksts
242 km
Rēzekne, Kaunata, Malta, Preiļi, Līvāni, Jēkabpils, Madona, Cesvaine, Gulbene, Balvi, Īdeņa (Lubāns).
420 km
3-4 dienas
auto
pirms brauciena vēlams precizēt tūrisma objektu darba laikus. Lai atvieglotu orientēšanos, ieteicams autoceļu atlants, kā arī pilsētu kartes.
Maršruta lielākā daļa ietilpst Latgales vēsturiskajā novadā un ietver tā interesantākos tūrisma objektus, tajā skaitā arī Rāznas nacionālo parku. Maršruts piemērots tiem, kam interesē gan pilsētvide un ar to saistītie kultūrvēstures pieminekļi, gan arī daba un lauku labumi.
Apskates objekti
Rēzekne
Latgales vēsturiskā novada ekonomiskais centrs, ko dēvē arī par Latgales sirdi. Apskates objekti: Latgales atbrīvošanas piemineklis, ko tautā iesaukuši par Latgales Māru, Rēzeknes dievnami: vecticībnieku lūgšanas nams ar Baltijā lielāko zvanu, Sv. Trīsvienības evaņģēlisku luteriskā baznīca un iespaidīgā Vissvētākās Jēzus sirds katoļu katedrāle, Rēzeknes pilskalns un zirgu sēta Untumi ar iespēju doties izjādēs instruktora pavadībā, vizināties uz zirga vai pajūgā, kā arī vērot balto stārķu dzīvi.
Rāznas nacionālais parks
Jaunākais no Latvijas nacionālajiem parkiem, kas veidots savdabīgās Latgales novada kultūrvides un dabas vērtību aizsardzībai. Tā populārākie apskates objekti: Rāznas ezers, Mākoņkalns ar Volkenbergas pils drupām, Andrupenes lauku sēta un Zosnas katoļu baznīca.
Preiļi
Novada centrs ar senām amatniecības un folkloras tradīcijām. Apskates objekti: Preiļu muižas komplekss ar parku (Preiļu pils, staļļi, kapela, vārtu sarga namiņš, Mīlestības kalniņš), Polikarpa Čerņavska keramikas māja, kur var apskatīt vecmeistara darbus un pašam iepazīt podniecības procesu darbībā, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs, Miniatūrā karaļvalsts un leļļu galerija.
Līvāni
Savulaik pazīstama ar savām stikla rūpniecības tradīcijām. Tagad tās var iepazīt Līvānu Stikla muzejā. Apmeklēšanas vērts ir Līvānu novada amatniecības centrs ar darbnīcām.
Jēkabpils
Pilsēta Latvijas vēsturisko novadu krustcelēs. Apskates objekti: Krustpils pils, kurā atrodas Jēkabpils vēstures muzejs, Sēļu sēta – Jēkabpils vēstures muzeja brīvdabas nodaļa, vecpilsētas laukums, Sv. Gara pareizticīgo vīriešu klosteris, kura teritorijā atrodas divas baznīcas un Jakobštates Dievmātes ikona, Strūves parks.
Madona
Šarma apvīta mazpilsēta Vidzemes augstienes piekājē. Apskates objekti: keramiķa Jāņa Seiksta darbnīca un iespēja pašiem izmēģināt roku podniecības jomā, Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs, mīlestības grava un parks ar taciņām, Saieta laukums – pilsētas centrs un vieta, kur var iegūt tūrisma informāciju, veselības un sporta centrs Smeceres sils, kur vasarā atvērta BMX trase, asfaltēta rollerslēpošanas trase (2,5 km), marķēta velotrase (12 km) un citas aktīvās atpūtas iespējas.
Cesvaine
Apskatāma pēc ugunsgrēka atjaunotā Cesvaines pils.
Gulbene
Mazbānīša pilsēta. Apskates objekti: atjaunotais Vecgulbenes muižas komplekss ar Balto un Sarkano pili, Vecgulbenes muižas muzeju un parku, Gulbenes – Alūksnes šaursliežu dzelzceļš, Gulbenes dzelzceļa stacija un pirmā Gulbenes šaursliežu dzelzceļa stacija, Gulbenes dzelzceļa ierēdņu kolonijas ēkas un dzelzceļa tējas nams, Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs, Gulbju skulptūras un strūklaka un centrālais skvērs ar strūklaku.
Litene
Apskates vērta ir Litenes nometnes vieta. 1941. g. pret Latvijas armiju tika vērsts nežēlīgs terors – gandrīz pustūkstoti latviešu virsnieku aizsūtīja uz Sibīriju, daļu nošāva un apraka tuvējā mežā.
Balvi
Vieta, kur saule lec par trīs minūtēm agrāk nekā Rīgā. Apskates objekti: Balvu muižas komplekss un kādreizējā muižas augļu dārzā izveidotais akmeņu dārzs, Balvu novada muzejs, strūklaka Plaukstošā ūdensroze, kuru vērts apmeklēt tumšajā diennakts laikā, Balvu dievnami – luterāņu un katoļu baznīca.
Lubāna mitrājs
Lielākais Latvijas mitrāju komplekss, putniem nozīmīga vieta. Šim nolūkam uzbūvēti vairāki putnu vērošanas torņi. Īdeņas ciemā pieejami vides gida pakalpojumi, bet vairāk informāciju var iegūt Lubāna mitrāja tūrisma informācijas centrā.
Maršrutos izmantotie apraksti, foto un kartes ir veidoti sadarbībā ar tūrisma asociāciju Lauku ceļotājs (oriģinālie Lauku ceļotāja maršruti lejupielādējami elektroniski www.tures.celotajs.lv)