Maršruti

Ar velo pa Dvietes palienes dabas parku

1:apceloLatviju:velo

Maršruta karte

Ar velo pa Dvietes palienes dabas parku
Palielināt karti Drukāt maršrutu

Apraksts

Laiks:

maijs – oktobris

Attālums no Rīgas:

200 km

Pieturas punkti:

Ilūkste, Baltiņi, Bebrene, Zvīdrāni, Dviete, Munči, Doļnaja

Garums:

50 km

Aptuvenais laiks:

1 diena

Transporta veids:

velosipēds

Piezīmes:

grants ceļiem var būt tā saucamā trepe. Ilūkstes – Baltiņu – Bebrenes ceļš ir ļoti līkumains un paugurains, tādēļ velobraucējiem jābūt uzmanīgiem! Palu laikā neliels Bebrenes – Zvīdrānu ceļa posms var būt applūdis un satiksmei slēgts. Velosipēdu noma: Pie Torņa, 22427969; Rudzupuķes (Sventē), 28319326

Dvietes palienes dabas parks ietver savā ziņā unikālu dabas teritoriju – Dvietes senleju ar Skuķu un Dvietes ezeriem un tai pieguļošās palieņu pļavas, kas palu laikā darbojas kā sava veida Daugavas ūdeņu uzkrājējs jeb akumulators. Tas ātri uzņem lielas palu ūdeņu masas, bet vēlāk lēnām atdod, mazinot plūdus Daugavas ielejas krastos. Dvietes senlejas ūdens līmeņa svārstību īpatnības ir iemesls savdabīgajai ekosistēmai, kas ir kas palu laikā darbojas kā sava veida Daugavas ūdeņu uzkrājējs jeb akumulators. Tas ātri uzņem lielas palu ūdeņu masas, bet vēlāk lēnām atdod, mazinot plūdus Daugavas ielejas krastos. Dvietes senlejas ūdens līmeņa svārstību īpatnības ir iemesls savdabīgai ekosistēmai, kas ir nozīmīga augu un putnu dzīves vieta gan migrāciju, gan ligzdošanas laikā. Maršruts veidots tiem, kas vēlas iepazīt savdabīgu Sēlijas apvidu – Dvietes palienes dabas parku un tā tuvāko apkārtni. Ja maršruts tiek veikts pavasarī vai rudenī, to var apvienot ar putnu vērošanu. Ja palu laikā – ar laivu braucienu pa applūdušajām palienēm.

Apskates objekti

1

Ilūkste

Pilsētā nebija lieli rūpniecības uzņēmumi, un tās iedzīvotāji nodarbojās galvenokārt ar amatniecību, tirdzniecību un lauksaimniecību. Ilūkste tika pilnībā nopostīta 1.pasaules kara laikā un smagi cieta arī 2. pasaules kara laikā. Mūsdienās Ilūkste ir klusa pierobežas mazpilsēta, ko ieskauj gleznains dabas apvidus. Apskates objekti: bijušā jezuītu klostera ēka un Ilūkstes katoļu baznīca.

2

Dvietes senleja

Dvietes palienes dabas parka centrālā ass. Ledāja kušanas ūdeņu veidots ielejveida pazeminājums ap 20 km garumā, caur kuru plūst Dvietes upe.

3

Skuķu un Dvietes ezeri

Vienas no teritorijas nozīmīgākajām dabas vērtībām ir divi aizaugoši un grūti pieejami palieņu ezeri -- lielākie šāda tipa ezeri Latvijā. Palu laikā pārplūst, savienojoties vienā lielā ūdenskrātuvē.

4

Dvietes senlejas informācijas centrs ‘’Gulbji’’

Viens no svarīgākajiem teritorijas izziņas objektiem. Iespēja nobaudīt bebra dziedzeru uzlējumu! Ziemeļos un austrumos no tā atrodas Putnu salas aploks (150 ha) ar dzīvei savvaļā pielāgotiem mājlopiem – savvaļas zirgiem un Hailandera šķirnes govīm. Skuķu ezera krastā 0,5 km attālumā no informācijas centra uzcelts putnu vērošanas tornis.

5

Ekspozīcija Koka priekšmets Dvietes palienes sētā

Bebrenes pagasta Putnu salas māju „Atāli” simtgadīgajā rijas ēkā ar niedru jumtu apskatāma arheoloģisko atradumu, seno koka sadzīves priekšmetu un darbarīku kolekcija.

6

Akmeņupes dabas taka

Akmeņupes straujo tecējumu var novērot tikai pavasaros vai pēc lietavām. Pārējā laikā tā ir sekla upīte ar akmeņainu gultni. Upītes krastos ir izveidota jauka taka. Garums 1,6 km, laiks – līdz 1h.

7

Bebrenes katoļu baznīca

Izcili skaista un ainaviska celtne ar klasicisma (ārējais veidols) un baroka (interjers) stila elementiem.

8

Bebrenes muiža

Kompleksā ietilpst grāfu Plāteru – Zībergu celtā pils (mūsdienās Bebrenes vidusskola), pils vārti, virtuves ēka, muižas pārvaldnieka māja, namiņš virs pagraba, dzirnavas un zirgu staļļi. Muižu ieskauj viens no izteiksmīgākajiem angļu ainavu stila parkiem Latvijā.

9

Dvietes magazīnas klēts

Graudu klēts, kas pārsegta ar divslīpņu jumtu jau šobrīd tiek izmantota kā vietēja mēroga tūristu piesaistes objekts. Apskatāma no ārpuses.

10

Dvietes muiža

Dvietes muižas parkā ir apskatāmas muižas pārvaldnieka māja un trīs mūra saimniecības ēkas un 19. gs. veidots ainavu parks ar laukakmeņu mūrejuma tiltu.

11

Pilskalnes Siguldiņa

Dabas liegums. Ainaviskās ielejas krastā paceļas ap 30 m augstais Melnaiskalns (Rāmavas pilskalns). Dabas liegumā ierīkotas trīs dabas takas – 1,6 km garā Sprīdīša taka, 3,8 km garā meža ainavu mācību taka un 8 km garā Augšzemes ainavu taka.

Maršrutos izmantotie apraksti, foto un kartes ir veidoti sadarbībā ar tūrisma asociāciju Lauku ceļotājs (oriģinālie Lauku ceļotāja maršruti lejupielādējami elektroniski www.tures.celotajs.lv)

  • Lauku ceļotājs
  • STatoil