Maršruti

Apkārt Slīterei

1:apceloLatviju:auto

Maršruta karte

Apkārt Slīterei
Palielināt karti Drukāt maršrutu

Apraksts

Laiks:

aprīlis – oktobris

Attālums no Rīgas:

150 km

Pieturas punkti:

Dundaga, Slītere, Sīkrags, Mazirbe, Košrags, Pitrags, Saunags, Vaide, Kolka, Melnsils, Vīdale

Maršruta garums:

90 km

Aptuvenais ilgums:

1-2 dienas

Transporta veids:

auto vai velosipēds

Vēlme apskatīt Slīteri ir teju iekodēta katra latvieša apziņā – Aizved mani uz Slīteres siliem, tur kur sila purene zied... (Ā. Elksne “Lūgums”)

Maršruta mērķis ir iepazīstināt ar daudzveidīgo Ziemeļkurzemes pussalas dabas un kultūras mantojumu, kā arī skaistākajām Slīteres nacionālā parka skatu vietām. Slīteres sili ir bagāti ne tikai ar purenēm. Tajā sastopama liela dzīvnieku, putnu un augu dažādība (ap 860 sugu) – arī retu un aizsargājamu augu (parastā īve, Baltijas efeja).

Apskates objekti

1

Dundaga

Dundagas novada centrs ar daudziem vēsturiski nozīmīgiem objektiem: Dundagas pils, parks, luterāņu baznīca, Krokodils, keramiķes Eizenbergas darbnīca un citi.

2

Pēterezera dabas taka

Viena no skaistākajām Ziemeļkurzemes dabas takām (ap 3,5 km), kas izvedīs pa Slīteres siliem, Eiropas mērogā unikālo kangaru un vigu ainavu, kā arī iepazīstinās ar Pēterezera vigā esošo sūnu purvu. Taka būs atklāta 2012.gada rudenī.

3

Sīkrags

Viens no lībiešu ciemiem, kura rietumdaļai piešķirts valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa statuss.

4

Laivu kapsēta

Veidojusies Mazirbē pagājušā gadsimta 60. gados, kad Padomju armija centās ierobežot zvejniecību piekrastē. Laivām vairs netika izmantotas, un tās novietoja piekrastes kāpās. Pa ceļam uz laivu kapsētu no ārpuses apskatāms Lielais tīklu šķūnis.

5

Košrags

Arhitektūras, kultūrainavas un pieejamības ziņā – visinteresantākais no lībiešu ciemiem, kur pie mājām ir izvietoti to nosaukumi un īss vēstures apraksts.

6

Vaide

Mežainā apvidū izvietojies ciems, kas pazīstams ar savdabīgo E. Hausmaņa Purvziedu mājās veidoto Ragu kolekciju-muzeju un Vaides dīķi. 

7

Kolkasrags

Izteiktākais Latvijas piekrastes zemesrags, kur vērojama divu “jūru” – Baltijas jūras un Rīgas līča – viļņu saskares vieta. Rags kā sēklis zem ūdens turpinās vēl piecus kilometrus līdz Kolkas bākai. Saule Kolkasragā lec un riet jūrā, tamdēļ šeit var vērot fantastiskus saullēktus un saulrietus. Kolkasrags ir arī bīstama vieta peldētājiem nepastāvīgo straumju un plūstošo smilšu dēļ. Kāpās pie Kolkasraga uzstādīts tēlnieka Ģ. Burvja veidots piemineklis Jūras paņemtajiem – kā simboliski vārti, caur kuriem redzama Kolkas bāka. Pavasara migrācijas laikā tā ir ievērojama caurceļojošo gājputnu koncentrēšanās un atpūtas vieta, kas piesaista putnu vērotājus.

8

Kolka

Vienīgais lībiešu ciems, kurā pēc PSRS pierobežas režīma izveides saglabājās intensīva saimnieciskā un cita veida darbība. Arī cilvēku skaits atšķirībā no pārējiem ciemiem Kolkā palielinājās.

9

Ēvažu stāvkrasts

Līdz 8 -15 m augstajam krastam ved 300 m garā taka, kuras galā ir viens no skaistākajiem Rīgas līča Kurzemes skatiem.

10

Melnsils

Sens lībiešu ciems, kādreizējā kuģu būves vieta.

11

Vīdale

Neliela apdzīvota vieta, līdz kurai nokļūstam, paceļoties pa iespaidīgu Šlīteres Zilo kalnu nogāzes gravu ar smilšakmens atsegumiem.

Maršrutos izmantotie apraksti, foto un kartes ir veidoti sadarbībā ar tūrisma asociāciju Lauku ceļotājs (oriģinālie Lauku ceļotāja maršruti lejupielādējami elektroniski www.tures.celotajs.lv)

  • Lauku ceļotājs
  • STatoil